O projektu

O projektu

Cyklosvětluška

Cyklosvětluška aneb Světýlka naděje je benefiční akce, která pomáhá rodinám s dětmi s handicapem už od roku 2016. Celý výtěžek ze startovného jde formou daru na podporu vybrané organizace nebo jednotlivce.

Užijme si magickou atmosféru společně

Když se setmí a les se začne probouzet, budeme společně tvořit světelnou stezku. Každý krok bude jako malý zázrak a světélko naděje pro Štěpána. Ať už jste cyklista nebo chodec, vaše světlo bude součástí této jedinečné atmosféry.

Připravte se na večer plný záře, smíchu a dobročinnosti. Přijďte s námi rozsvítit Bělský les pro Štěpána a zanechat za sebou stopy, které budou svítit dál.

Poslechněte si píseň složenou pro Cyklosvětlušku

Chodec nebo cyklista?

Cyklosvětluška sice původně byla zamýšlená jako akce pro cyklisty, ale srdečně zveme i pěší, kteří preferují raději chůzi než jízdu na kole, a chtějí si s námi užít večerní atmosféru rozsvíceného Bělského lesa.

Zúčastnit se tedy může každý, kdo má srdce na dlani a chce podpořit ty, kdo jeho pomoc potřebují i ocení. Akce je to nesoutěžní a neklade si žádné nároky na mimořádné sportovní nadání.

A jelikož je to večerní jízda či procházka, kde se setkáváme pod nejen pod hvězdami a světélky nazdobenými koly, máme pro chodce speciální výzvu.

Vyrob si vlastní lampion

Není nic krásnějšího, než když se tmavým lesem nese světlo lampionů. Chodci, vezměte si s sebou svůj vlastní lampion! Můžete si ho vyrobit rychle a jednoduše z materiálů, které máte doma.

Ať už z pauzovacího papíru, plechovky od konzervy nebo třeba pet lahve. Jen pamatujte na bezpečnost a do lesa použijte LED světla, romantiku při svíčkách si nechejte na jiné chvíle.

Pokud potřebujete inspiraci, mrkněte na videa, jak si vyrobit lampiony:

Domáci mazlíčky vemte s sebou

Kreativitě se meze nekladou a můžete nasvítit třeba i sebe nebo vzít s sebou i domácí mazlíčky. V minulém roce se pěší stezky účastnili i náš maskot mops Čenda.

Inspirujte se atmosférou minulých ročníků Cyklosvětlušky

cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-1
cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-2
cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-3
cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-4
cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-5
cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-6
cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-7
cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-8
cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-9
cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-10
cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-11
cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-12
cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-13
cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-14
cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-15
cyklosvetluska-svetylka-nadeje-beneficni-akce-galerie-16
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Historie Cyklosvětlušky

2023

Maruška Kučerová

Maruška se narodila předčasně a s komplikacemi. Po těžkém porodu musela být kříšena a několik týdnů ležela na JIP. Nejdříve se zdálo, že je vše v pořádku, ale jak se ukázalo, kvůli nedostatku kyslíku při porodu zůstal Maruščin mozek poškozený. Ještě neměla ani rok, když rodičům lékaři sdělili, že Maruška trpí „spastickou kvadruparézou“, což je nejčastější druh dětské mozkové obrny, jež způsobuje ztuhlost a slabost všech čtyř končetin.

Marušce v roce 2023 bylo 14 let a i přes svůj těžký handicap se nevzdává. Díky svým rodičům, rehabilitačním pracovníkům, cvičitelům a dárcům, kteří jí pomáhají, dokáže být aktivní a užívat si svůj život. Ani omezený pohyb celého těla, díky němuž je stále odkázána na vozík jí nezabrání plnit si své sny a plány. A ty se dají plnit především díky finanční podpoře dárců.

V rámci osmého ročníku Cyklosvětlušky jsme Marušku díky online sbírce na Donio.cz, zakoupením startovného a darem od společnosti Vosíme, mohli podpořit celkovou částkou 132 250 Kč. Vybrané peníze putovaly na přídavný pohon k mechanickému vozíku.

Výše daru: 132.250 Kč

2022

Jonášek Jakubek

Jonášek je desetiletý chlapec od Ostravy, který se narodil zdravý, nicméně od jeho šesti měsíců se začaly projevovat problémy s motorikou. V jeho 13 měsících mu byl diagnostikován tumor na mozku, kvůli němuž neproudila mozkomíšní tekutina a došlo k jejímu hromadění. Šlo o život ohrožující stav, který se ještě týž den řešil operací. Vzhledem k velikosti nádoru, který tlačil na životně důležité funkce, došlo během operace ke komplikacím, které zanechaly následky na Jonáškově zdraví. Poté následovaly ještě celkem čtyři operace a dva cykly chemoterapií. Při posledním pokusu o resekci nádoru se zjistilo, že nádor zmutoval do jiného typu.

Chlapec je pravidelně kontrolován na onkologii a jeho stav je stabilní, nicméně je celoživotně odkázaný na léky a má problém s růstem. Neprodukuje se mu kortizol, tudíž se mu musí 3× denně doplňovat léky. Má problémy s motorikou, je hypotonický, jeho nožky jej ani po velmi náročných a bolestivých operacích, kdy se lékaři pokusili o zpevnění kostí pomocí šroubů, neudrží. Šrouby se bohužel musely odstranit a nyní se všichni upínají k období, kdy kosti dozrají a bude možno zkusit poslední možnost – kompletní rekonstrukci nohou.

„Jonáš je opravdu pohodový a inteligentní kluk, který by v komentování jeho oblíbeného hokeje jistě strčil do kapsy nejednoho komentátora“, říká jeho maminka. On totiž velmi miluje sport. Díky rehabilitacím, chodítku a velkému odhodlání je schopen ujít alespoň krátkou vzdálenost. Bohužel, nikdy se nedostane na úroveň zdravých dětí.

Díky online sbírce se vybralo 103.624 Kč, což je skvělý úspěch, ovšem za zmínku stojí počin Základní a mateřské školy Dvorského, která zorganizovala vlastní sbírku a do společné pomyslné kasičky pro Jonáška přispěla částkou 13.700 Kč. Díky všem příspěvkům může Jonášek trávit příjemné chvíle na výletech s rodinou a to díky nákupu elektrokola s vozíkem.

Výše daru: 117.384 Kč

2021

Tomášek Křivda

Šestý ročník Cyklosvětlušky se rozsvítil pro čtyřletého Tomáška, který trpí dětskou mozkovou obrnou. Poprvé se podařilo vybrat tak vysokou částku a to i díky novince – online sbírce a nadaci O2. Výtěžek se použil na nákup nového kočárku a rehabilitačních pomůcek.

Tomášek měl hned od narození těžký životní start, po porodu prodělal mozkovou mrtvici. V důsledku toho došlo k poškození mozku a s tím souvisí jeho zdravotní stav a diagnóza Dětská mozková obrna. Maminka s Tomáškem během jeho života absolvovala spoustu vyšetření na neurologii, pobytů v nemocnici a přidala se epilepsie, autismus a bohužel i autoagrese. Tomík nemluví, nesedí a není schopen sebeobsluhy. Co ho opravdu baví, je být venku a výlety.

Péče o takové dítě je velmi náročná, časově, fyzicky i finančně. Každá podpora je v tuto chvíli důležitá, i s ohledem na to, že maminka po narození Vojtíška onemocněla. Byla jí diagnostikována plicní hypertenze, která ovlivňuje její srdce. Ani největší finanční dar nedokáže vrátit zdraví, ale může přispět ke zkvalitnění života jak Tomáškovi, tak jeho nejbližším.

Výše daru: 92.049 Kč

2020

Karolínka Dejová

Do poslední chvíle nebylo jisté, zda se tento ročník Cyklosvětlušky uskuteční z důvodu neustále se měnícím proticovidovým opatřením. Jsme rádi, že se akce nakonec mohla uskutečnit a lidé dorazili. Děkujeme všem, kteří podpořili Karolínku z Kopřivnice.

„Ve čtyřech letech Káji diagnostikovali svalovou dystrofii a hypotonii. Svaly proto nefungují, jak mají, a přetváří se na vazivo. Kája však přes svůj handicap zkouší dělat to, co zdravé děti. Hraje na flétnu, klávesy, zpívá ve školním sboru, maluje a hlavně tancuje. Peníze, které budou vybrány prostřednictvím registrace, budou využity na intenzivní rehabilitační pobyt v lázních, kam každý rok jezdíme. Zároveň poslouží jako příspěvek na nový a větší invalidní vozík“ uvedla babička Daniela Seidlová.

Přestože díky covidu nebyla účast na Cyklosvětlušce tak silná, jako v minulých ročnících, i přes to se vybraly finanční prostředky, které pomohly při nákupu nového tanečního vozíku a zaplacení části rehabilitací.

Výše daru: 18.500 Kč

2019

Michaelka Ivanišová

Čtvrtý ročník charitativní noční cyklojízdy Bělským lesem – Cyklosvětluška aneb Světýlka naděje – byl poprvé organizován na podporu konkrétního člověka – v tomto případě dvouleté holčičky Michaelky, která se narodila předčasně – v šestém měsíci – se srdeční vadou. Čtyři měsíce prožila v Motolské nemocnici a po návratu domů do Ostravy se vyskytl další problém. Tím byla cysta na míše, která způsobovala stažení svalů rukou a nohou. Michaelka se nedokáže sama postavit, kvůli kontrakturám (smrštěné tkáně s nemožností natažení končetin do normálního postavení). Ve svém tzv. pohybovém vzorci se zatím dokáže pouze plazit po bocích s nataženýma nožkama. Díky rehabilitacím a dalším pomůckám se její stav může nadále zlepšovat. Neustále trénuje správné postavení zad, kyčlí a taky očí.

Každý vážně nemocný člověk znamená pro svou rodinu komplikace, případně nutnost změny návyků rodiny a často nemalé finanční náklady spojené s pořizováním zdravotních pomůcek, či speciální stravy. Stejně tak rehabilitace a motivační programy citelně zasáhnou rodinný rozpočet.

Jsme velice vděčni, že i v tomto případě nebyli lidé lhostejní a prostřednictvím Cyklosvětlušky vybrali částku, která Michaelce pomůže překonávat překážky, které ji už ze startu život naložil.

Výše daru: 30.000 Kč

2018

Spirála, o.p.s.

Posláním organizace Spirála Ostrava je zvýšení uplatnitelnosti lidí s duševním onemocněním v běžném životě a zmírnění stigmatizace duševního onemocnění. Zdravotně postižení mají mít rovnou šanci pracovat a seberealizovat se ve svém životě. Na této myšlence je postavena činnost této společnosti – poskytovat služby sociální rehabilitace a nabízet chráněná pracovní místa. Vzhledem k tomu, že ve společnosti stále přibývá duševně nemocných lidí, bude podobných organizací potřeba čím dál více. A každá částka, která pomůže jejich chodu, je vítána.

Výše daru: 20.000 Kč

2017

Hospic sv. Lukáše

Posláním Hospice sv. Lukáše je poskytování specializovaných zdravotních hospicových služeb. K hospicové paliativní péči jsou přijímáni klienti v terminálním stádiu života, u kterých již byly vyčerpány všechny možnosti léčby základního onemocnění, postupující nemoc je ohrožuje na životě, zdravotní obtíže vyžadují léčbu symptomatickou, ale nevyžadují pobyt na akutním lůžku v nemocnici a domácí péče není možná, je nedostačující či pro rodinu nezvladatelná. Cílem práce týmu odborníků hospice je dosažení co nejlepší kvality života nemocného člověka i jeho rodiny.

Výše daru: 9.000 Kč

2016

Mobilní hospic Ondrášek

Mobilní hospic Ondrášek pečuje nepřetržitá 24 hodin denně, 7 dní v týdnu o nevyléčitelně nemocné dospělé i dětské pacienty v jejich domácím prostředí a poskytuje oporu jejich blízkým pozůstalým, jakmile nastane čas. Nabízí zdarma i spoustu dalších služeb pro ty, kdo se dostali do těžké životní fáze díky smrtelné nemoci. Jde o záslužnou činnost, která by nebyla možná bez dárců a sponzorů. Proto jsme se rozhodli výtěžek prvního ročníku věnovat právě Ondráškovi.

Výše daru: 9.800 Kč